دوشنبه, 07 ارديبهشت 1394 10:53

تشک مواج چیست؟

Written by
Rate this item
(5 votes)

تشک مواج نوعی تشک طبی است که با فشار هوا باد میشود.

یک پمپ الکتریکی فشار هوای قسمت های مختلف آن را بطور دائم کم و زیاد میکند. نتیجه این است که فشاری که تشک به هر قسمت از بدن وارد میکند دائما در حال تغییر است. از تشک مواج برای پیشگیری و درمان زخم بستر استفاده میشود.

بیمارانی که مجبورند ساعات زیادی را در حالت خاصی ( نشسته یا خوابیده ) سپری کنند پس از گذشت مدت زمانی مبتلا به زخم بستر می شوند امروزه برای جلوگیری از ابتلا به زخم بست تشک هایی تحت عنوان تشک مواج طراحی شده است که باعث می شود تا خون رسانی به اندام های تحتانی و اندام هایی که دچار زخم بستر می شوند به نحو احسنت انجام شود.

تشک مخصوص بیمارانی است که بی تحرک هستند و یا تحرک کمی دارند. این بی تحرکی در بیمار باعث زخم بسترشده و منجر به آسیبهای جدی و مرگ می شود. تشک مواج به عنوان بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز چنین آسیبهایی توصیه اکید می شود.زخم های فشاری که با عنوان زخم بستر نیز شناخته می شوند در نتیجه ی کاهش جریان خون در بخش های استخوانی بدن مانند دنبالچه – پاشنه – سر و آرنج بوجود می آید. بیمارانی که مجبورند برای مدتی طولانی در بستر درمان باقی بمانند و قادر به تغییر موقعیتشان در بستر نیستند در صورتی که تدابیر لازم برایشان در نظر گرفته نشود مبتلا به زخم بستر خواهند شد. مطابق با شبکه ی تحقیقاتی آسیب های نخاعی زخم های بستر در رده های ۱(زخم بستر سطحی) تا ۴ (ایجاد عفونت و خطر مرگ) بسته به شدت آسیب وارده دسته بندی می شوند.

تشک مواج کاهش دهنده فشار وضد زخم بستر

تشک مواج با کاهش فشار ناشی از سمت تشک به بدن از زخم بستر جلوگیری کند . تشک مواج از ردیف های سلولی هوا تشکیل شده است که توسط پمپی باد میشود .

اکثرا بر مبنای تئوری کاهش فشار بستر است که در نتیجه منجر به بهبود پرفیوژن بستر مویرگی می گردد. یکی از روشهای پیشرفته ای که بر مبنای این نظریه، ارائه شده است. استفاده از الگوی دینامیک ( تشک مواج ) در ساخت تشک های مورد استفاده در زخم بستر است.

زیربنای این الگو، فیزیولوژی طبیعی بدن انسان است. بدن انسان هنگام خواب بطور طبیعی هر ۱۰ دقیقه یک بار (و بطور متوسط هر ۸ تا ۱۲ دقیقه یکبار) حرکت می کند تا خونرسانی در بستر مویرگی در نواحی تحت فشار بهبود پیدا کند.

این دوره های ۱۰ دقیقه ای، مکانیسمی است که در بعضی از تشک های جدید، طراحی و اجرا شده است. این تشک ها، مجموعه ای از سلولهای حاوی هوا هستند و این سلولها به صورت یک در میان پر و خالی می گردند، که سیکل پر و خالی شدن آنها به مدت ده دقیقه، یعنی مشابه فیزیولوژی بدن در حالت طبیعی، تنظیم شده است.

این امر کمک می کند تا حالت فیزیولوژیک از دست رفته بدن در بیماران بستری، دوباره بدست آید و در نتیجه، فشار مستمر و مداومی که برروی قسمتهای تحت فشار وارد می گردد، برداشته شود. استمرار فشار عامل تخریب لایه های بافتی است و شکستن این استمرار، رمز موفقیت در درمان زخم بستر می باشد. الگویی که ذکر شد، اقتباسی جالب از فیزیولوژی بدن است و این اقتباس بدون شک می تواند موفقیت آمیز باشد.

Read 25770 times Last modified on شنبه, 28 شهریور 1394 10:51
More in this category: « ماساژ صورت
Login to post comments